Jesteś w: Do pobrania / Materiały dla lekarzy weterynarii / CPSE - swoista dla psów esteraza argininowa prostaty.

CPSE - swoista dla psów esteraza argininowa prostaty.

CPSE (Canine Prostatic Specific arginine Esterase) - swoista dla psów esteraza argininowa prostaty. Nowy parametr do diagnostyki łagodnego przerostu prostaty (BPH) u psów.


U ludzi już od dawna oczywistością w profilaktyce przeciwnowotworowej jest wykorzystanie markerów nowotworowych. Dlatego diagnostyka antygenu swoistego dla prostaty (PSA) mężczyzn jest obecnie rutynowym postępowaniem.

Podobne możliwości są już dostępne również w weterynarii – dzięki nowoopracowanemu testowi wykrywającemu CPSE, w prostym badaniu krwi można wcześnie wykrywać łagodny przerost prostaty psów.

Problem przerostu prostaty dotyczy ponad 80% psów w wieku powyżej 5 lat. W początkowym stadium dochodzi jedynie do zmian histologicznych, które nie manifestują się klinicznie. Dlatego do tej pory wykrywanie choroby na tym etapie możliwe było jedynie na podstawie badania cytologicznego lub histologicznego. Biopsje jednak są działaniem o podwyższonym ryzyku. Zastosowanie testu wykrywającego CPSE z surowicy lub osocza wypełnia tę lukę diagnostyczną.

Gdzie i kiedy produkowane jest CPSE

CPSE produkowane jest przez komórki nabłonka prostaty i stanowi ponad 90% białek wydzieliny prostaty. Wraz ze zwiększeniem liczby komórek (przerost) zwiększa się również jego stężenie w surowicy. Jeśli jednak proces chorobowy jest wywołany gruczolakorakiem lub zapaleniem bez przerostu prostaty wynik badania jest ujemny.

Objawy, jakie pojawiają się w łagodnym przeroście prostaty:

  • utrudnione wydalanie kału
  • hematuria lub hematospermia
  • bolesność brzucha o nieustalonym podłożu
  • obniżona ruchliwość, słabość kończyn tylnych, kulawizny, „szeroki chód”
  • gorączka, anoreksja, ogólne złe samopoczucie
  • niepłodność

Na czym polega wyjątkowa wartość diagnostyczna CPSE?

  • potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy BPH
  • wczesna wykrywalność w rutynowym badaniu geriatrycznym
  • wskazanie do wykonania poszerzonej diagnostyki
  • kontrola leczenia antyandrogenami
BPH może być procesem, który zapoczątkowuje inne schorzenia. Dlatego wczesne rozpoznanie jest szczególnie istotne, aby nie dopuścić do rozwinięcia się schorzeń wtórnych jak cysty, zapalenie prostaty, przetoka okołoodbytowa.

Czułość metody opartej o test ELISA wynosi 97,1% przy swoistości na poziomie 92,7%. W interpretacji wyniku badania uwzględnia się objawy oraz wyniki badania klinicznego (patrz druga strona).

Materiał do badania: surowica, osocze (odwirować w ciągu godziny)

Stabilność: w temperaturze pokojowej 24 h, w 4oC 96 h.Interpretacja wyniku badania CPSEPobierz ten artykuł w formie dokumentu Adobe PDF [cspe.pdf (153KB)]
Aby otwierać pliki zapisane w formacie PDF należy ściągnąć ze strony producenta: http://www.adobe.com/acrobat program Adobe Acrobat Reader, następnie go zainstalować oraz otworzyć pobrane pliki.

PANEL KLIENTA VETLAB

Teraz w prosty i przejrzysty sposób możesz kontaktować się z naszymi laboratoriami dzięki nowej platformie Vetlab.
Zapraszamy do korzystania!NOWE WERSJE PISM PRZEWODNICH

Nowe wersje pism przewodnich już dostępne do pobrania w naszym dziale Do pobrania
Zapraszamy!

Masz jakieś pytania?

Pragniemy zaprosić Państwa do korzystania z naszych usług. Zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego, a w przypadku jakichkolwiek pytań udzielimy szczegółowych informacji.